Skip to content

3 Coast Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block285
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,534
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
50%
Improvement Value:$127,400
50%
Total Assessment$253,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556+5.2%
2024$6,231+3.5%
2023$6,020+1.3%
2022$5,944+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 17362, Page 1325Recorded1/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 11253, Page 1171

Property Sale

SaleMulti
$105,369
DeedBook 10012, Page 1641

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 5177, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1980