Skip to content

6 Coast Dr.Brick, NJ 08723

Built 2014

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block287
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
51%
Improvement Value:$119,500
49%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+5.2%
2024$6,002+3.5%
2023$5,800+1.3%
2022$5,726+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 15908, Page 1880Recorded10/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 15493, Page 176