Skip to content

37 Buena Vista Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block289
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage576
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
72%
Improvement Value:$48,500
28%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,430+11.9%
2024$3,960+3.7%
2023$3,818+1.4%
2022$3,767+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft576DeedBook 19581, Page 1844Recorded1/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1940