Skip to content

25 Buena Vista Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block289
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage900
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
80%
Improvement Value:$31,000
20%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,978+5.2%
2024$3,781+3.5%
2023$3,653+1.3%
2022$3,607+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 16230, Page 1331Recorded11/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4940, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1970