Skip to content

507 Sunset Blvd.Mantoloking, NJ 08738

Built 2023

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block28
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class20
Description3SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,500
45%
Improvement Value:$622,600
55%
Total Assessment$1,140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,449+5.2%
2024$27,989+128.0%
2023$12,275+21.6%
2022$10,099+1.6%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

DeedBook 18078, Page 1271Recorded9/30/2020

Property Sale

Sale
$533,000

From:

To:

DeedBook 16455, Page 322Recorded7/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$860,000
DeedBook 14681, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4007, Page 539