Skip to content

515 Sunset Blvd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1943
Vacant Land

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block28
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$517,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,367+5.2%
2024$12,705+3.5%
2023$12,275+13.9%
2022$10,773+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

DeedBook 17967, Page 1938Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14703, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$173,333
DeedBook 5497, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1943