Skip to content

70 Cedar Dr.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block302
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,816
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
46%
Improvement Value:$153,400
54%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,336+5.2%
2024$6,972+3.5%
2023$6,736+1.3%
2022$6,651+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900
Sq Ft1,816DeedBook 17878, Page 898Recorded5/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 10754, Page 1219

Property Built

Built

Year Built: 1986