Skip to content

116 Neptune Ct.Mantoloking, NJ 08738

Built 2000

Last Sale Price
$132,400
Last Sale Date
Dec 19, 1996

Property Information

Block30
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,872
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,500
76%
Improvement Value:$161,500
24%
Total Assessment$671,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,332+5.2%
2024$16,473+3.5%
2023$15,916+16.0%
2022$13,726+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$132,400
DeedBook 5446, Page 109