Skip to content

515 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Feb 14, 2023

Property Information

Block312
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage526
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
53%
Improvement Value:$39,100
47%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,136+5.2%
2024$2,030+3.5%
2023$1,962+1.3%
2022$1,937+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 19308, Page 1122Recorded2/24/2023

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 4801, Page 536