Skip to content

60 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Aug 11, 1994

Property Information

Block314
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G 1 1048
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,048
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
58%
Improvement Value:$92,900
42%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,680+5.2%
2024$5,399+5.4%
2023$5,124+1.3%
2022$5,059+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 5193, Page 204

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4891, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1978