Skip to content

27 Spark Dr EastBrick, NJ 08723

Built 1982

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Oct 15, 1993

Property Information

Block290
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage996
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
60%
Improvement Value:$82,900
40%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+5.2%
2024$5,104+3.5%
2023$4,931+1.3%
2022$4,869+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5103, Page 878

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 4735, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1982