Skip to content

13 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 13, 2017

Property Information

Block320
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,014
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
57%
Improvement Value:$91,400
43%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,543+5.2%
2024$5,268+3.5%
2023$5,090+1.3%
2022$5,026+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 16786, Page 1721Recorded6/30/2017

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 5472, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1997