Skip to content

435 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Date
Sep 18, 1997

Property Information

Block321
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage688
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,800
70%
Improvement Value:$48,100
30%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,182+5.2%
2024$3,975+3.5%
2023$3,840+1.3%
2022$3,792+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5506, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1940