Skip to content

409 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2026

Property Information

Block321
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,400
Acreage1.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,900
42%
Improvement Value:$194,200
58%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+5.2%
2024$8,202+3.5%
2023$7,925+1.3%
2022$7,825+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 15100, Page 1625

Property Sale

SaleMulti
$259,900
DeedBook 12144, Page 591

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10022, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1930