Skip to content

211 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1965
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2025

Property Information

Block322
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,027
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,200
61%
Improvement Value:$168,700
39%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,130+5.2%
2024$10,579+3.5%
2023$10,221+1.3%
2022$10,092+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$304,000

From:

To:

DeedBook 16988, Page 1991Recorded1/5/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14535, Page 1919

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 12263, Page 1801

Property Built

Built

Year Built: 1965