Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
740 Brick Blvd.Brick, NJ 08723
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2020
Property Information
Block672
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage2,276
Acreage0.47
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$120,400
39%
Improvement Value:$185,400
61%
Total Assessment$305,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,899 | +5.2% |
| 2024 | $7,507 | +3.5% |
| 2023 | $7,254 | +1.3% |
| 2022 | $7,162 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.