Skip to content

226 Circle Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block322
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage952
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,600
65%
Improvement Value:$64,400
35%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,753+5.2%
2024$4,517+3.5%
2023$4,364+1.3%
2022$4,309+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft952DeedBook 19082, Page 858Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 18050, Page 460Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12905, Page 1255

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 10065, Page 1466

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3897, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1955