Skip to content

279 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Jul 15, 1997

Property Information

Block323
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,832
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,900
66%
Improvement Value:$131,800
34%
Total Assessment$387,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,014+5.2%
2024$9,518+3.5%
2023$9,196+1.3%
2022$9,080+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5488, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1957