Skip to content

257 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1920

Last Sale Price
$235,800
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block323
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage640
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,700
83%
Improvement Value:$40,100
17%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+5.2%
2024$5,789+3.5%
2023$5,593+1.3%
2022$5,522+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,800
Sq Ft640DeedBook 18266, Page 681Recorded1/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920