Skip to content

229 Circle Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block323
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,470
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
65%
Improvement Value:$75,800
35%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,600+5.2%
2024$5,322+3.5%
2023$5,143+1.3%
2022$5,077+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 15184, Page 1670

Property Built

Built

Year Built: 1950