Skip to content

32 Bark RdBrick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Mar 8, 2000

Property Information

Block330
Lot846
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,336
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,800
39%
Improvement Value:$217,200
61%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997+5.4%
2024$8,539+3.6%
2023$8,242+1.3%
2022$8,134+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 10061, Page 1628

Property Built

Built

Year Built: 1980