Skip to content

153 Port RdBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Date
Nov 13, 2007

Property Information

Block334
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,188
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
54%
Improvement Value:$121,000
46%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,806+5.2%
2024$6,469+8.5%
2023$5,961+1.3%
2022$5,885+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13892, Page 529

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12606, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1970