Skip to content

165 Port Rd.Brick, NJ 08723

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block334
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,836
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
49%
Improvement Value:$147,600
51%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,493+5.2%
2024$7,122+3.5%
2023$6,881+1.3%
2022$6,794+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,836DeedBook 20220, Page 166Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 17052, Page 1022Recorded3/14/2018

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 16766, Page 453Recorded6/12/2017

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3770, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1978