Skip to content

48 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block340
Lot105
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2049
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,049
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
42%
Improvement Value:$194,800
58%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+5.2%
2024$8,187+3.5%
2023$7,911+1.3%
2022$7,811+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft2,049DeedBook 19222, Page 1972Recorded11/14/2022

Property Sale

Sale
$189,490
DeedBook 5691, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1996