Skip to content

60 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block340
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1950
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,950
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
42%
Improvement Value:$188,500
58%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+5.2%
2024$8,033+3.5%
2023$7,761+1.3%
2022$7,663+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 14057, Page 1720

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 10132, Page 688

Property Sale

Sale
$135,940
DeedBook 5469, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372