Skip to content

453 S. Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block563
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,915
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
42%
Improvement Value:$151,800
58%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,762+5.2%
2024$6,427+3.5%
2023$6,210+1.3%
2022$6,131+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 15899, Page 140Recorded9/22/2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 11366, Page 832

Property Sale

Sale
$108,900
DeedBook 5043, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4942, Page 86