Skip to content

66 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$878,800
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block340
Lot114
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2919
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,919
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,700
32%
Improvement Value:$297,100
68%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,283+5.2%
2024$10,723+3.5%
2023$10,361+1.3%
2022$10,230+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$878,800
Sq Ft2,919DeedBook 20010, Page 154Recorded5/13/2025

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,919DeedBook 18735, Page 1808Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$145,990
DeedBook 5454, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372