Skip to content

74 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$478,500
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block340
Lot118
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,029
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,100
46%
Improvement Value:$163,300
54%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,811+5.2%
2024$7,424+3.5%
2023$7,173+1.3%
2022$7,082+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$478,500
Sq Ft2,029DeedBook 19528, Page 461Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$164,990
DeedBook 5524, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372