Skip to content

24 West PierBrick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block340
Lot138
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,028
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
44%
Improvement Value:$172,900
56%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046+5.2%
2024$7,647+3.5%
2023$7,389+1.3%
2022$7,295+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 12201, Page 1827

Property Sale

Sale
$173,990
DeedBook 5553, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372