Skip to content

14 West PierBrick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 15, 2001

Property Information

Block340
Lot133
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2012
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,012
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
42%
Improvement Value:$190,400
58%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,501+5.2%
2024$8,079+3.5%
2023$7,806+1.3%
2022$7,708+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 10333, Page 736

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5617, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372