Skip to content

69 South PierBrick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 4, 2000

Property Information

Block340
Lot153
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2015
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,015
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,600
45%
Improvement Value:$178,300
55%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,418+5.2%
2024$8,001+3.5%
2023$7,730+1.3%
2022$7,633+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10073, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$170,515
DeedBook 5643, Page 160

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372