Skip to content

54 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block340
Lot108
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,950
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,100
44%
Improvement Value:$176,000
56%
Total Assessment$315,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,139+5.2%
2024$7,736+3.5%
2023$7,474+1.3%
2022$7,380+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12817, Page 1604

Property Sale

Sale
$133,580
DeedBook 5425, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372