Skip to content

26 West PierBrick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 18, 2005

Property Information

Block340
Lot139
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1726
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,726
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,300
44%
Improvement Value:$176,400
56%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,206+5.2%
2024$7,800+3.5%
2023$7,536+1.3%
2022$7,441+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 12482, Page 547

Property Sale

Sale
$153,490
DeedBook 5549, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372