Skip to content

15 So. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC0304
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,276
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
53%
Improvement Value:$93,500
47%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,127+5.2%
2024$4,873+3.5%
2023$4,708+1.3%
2022$4,649-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 16036, Page 1406Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12045, Page 186

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5683, Page 28

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4754, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1987