Skip to content

6 So. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Nov 29, 2007

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC0504
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,276
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
51%
Improvement Value:$100,100
49%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,298+5.2%
2024$5,035+3.5%
2023$4,865+1.3%
2022$4,803+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 13872, Page 1972

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 5302, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1987