Skip to content

34 North PierBrick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC1806
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,697
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
47%
Improvement Value:$120,800
53%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,832+5.2%
2024$5,543+3.5%
2023$5,356+6.3%
2022$5,038+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 18058, Page 1559Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$137,185
DeedBook 5552, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$614,000
DeedBook 5332, Page 761