Skip to content

23 North PierBrick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$260,100
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC1906
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,697
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
46%
Improvement Value:$122,800
54%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,884+5.2%
2024$5,592+3.5%
2023$5,403+1.3%
2022$5,335+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$260,100

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 17451, Page 1241Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 17352, Page 1319Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11121, Page 602

Property Sale

Sale
$135,235
DeedBook 5511, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$614,000
DeedBook 5332, Page 761