Skip to content

31 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 17, 1996

Property Information

Block340
Lot168
QualifierC1301
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,697
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
46%
Improvement Value:$123,300
54%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,897+5.2%
2024$5,605+3.5%
2023$5,415+1.3%
2022$5,347+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5378, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1996