Skip to content

4 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block341
Lot448
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class15
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
59%
Improvement Value:$135,700
41%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+5.2%
2024$8,104+3.5%
2023$7,830+1.3%
2022$7,731+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 17442, Page 1683Recorded4/17/2019

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 16987, Page 1492Recorded1/4/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 16255, Page 1416Recorded12/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960