Skip to content

36 Kettle Creek Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block341
Lot478
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage820
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,700
80%
Improvement Value:$58,200
20%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+5.2%
2024$7,117+3.5%
2023$6,876+1.3%
2022$6,789+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft820DeedBook 20106, Page 1679Recorded8/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955