Skip to content

207 Teal Rd.Brick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 10, 2019

Property Information

Block349
Lot178
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,522
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
47%
Improvement Value:$150,200
53%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,302+5.2%
2024$6,940+3.5%
2023$6,706+1.3%
2022$6,621+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,522DeedBook 17442, Page 690Recorded4/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1968