Skip to content

205 Teal Rd.Brick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$66,500
Last Sale Date
May 7, 2015

Property Information

Block349
Lot176
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage930
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
63%
Improvement Value:$73,400
37%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+5.2%
2024$4,871+3.5%
2023$4,706+1.3%
2022$4,647+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$66,500

From:

To:

Sq Ft930DeedBook 16099, Page 1324Recorded6/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972