Skip to content

71 Kettle Creek DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$119,500
Last Sale Date
May 20, 1999

Property Information

Block350
Lot257
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,771
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
47%
Improvement Value:$148,600
53%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+5.2%
2024$6,918+3.5%
2023$6,684+1.3%
2022$6,600+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 5700, Page 839

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 5062, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1970