Skip to content

910 Fairmont Ave.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 18, 1997

Property Information

Block497
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
44%
Improvement Value:$146,700
56%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,574+5.4%
2024$6,236+3.6%
2023$6,017+1.3%
2022$5,938+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5499, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1970