Skip to content

61 Kettle Creek Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block352
Lot303
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,179
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
53%
Improvement Value:$119,600
47%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,512+5.2%
2024$6,189+3.5%
2023$5,980+1.3%
2022$5,904+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 12407, Page 1047

Property Built

Built

Year Built: 1980