Skip to content

107 G StreetBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block360
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,626
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
49%
Improvement Value:$140,400
51%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,088+5.2%
2024$6,737+3.5%
2023$6,509+1.3%
2022$6,426+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5208, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4846, Page 413