Skip to content

106 B StreetBrick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block371
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,552
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
51%
Improvement Value:$128,700
49%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,786+5.2%
2024$6,449+3.5%
2023$6,231+1.3%
2022$6,152+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$297,000
DeedBook 14228, Page 351

Property Sale

SaleMulti
$138,900
DeedBook 4837, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1990