Skip to content

101 F StreetBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$329,888
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block362
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
45%
Improvement Value:$121,000
55%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,708+5.2%
2024$5,426+3.5%
2023$5,242+99.8%
2022$2,623+1.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$329,888
Sq Ft1,416DeedBook 18166, Page 643Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$140,188
Sq Ft1,416DeedBook 17817, Page 651Recorded3/10/2020

Property Sale

Sale
$126,000
Sq Ft1,416DeedBook 17755, Page 1084Recorded1/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$304,750
DeedBook 13228, Page 1960

Property Sale

SaleMulti
$234,900
DeedBook 11483, Page 788

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 5242, Page 243

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4751, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1989