Skip to content

2201 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$708,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC2201
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,014
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,500
85%
Improvement Value:$91,400
15%
Total Assessment$608,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,728+5.2%
2024$14,948+3.5%
2023$14,443+1.3%
2022$14,260+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$708,000
Sq Ft1,014DeedBook 17799, Page 1241Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4762, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1969