Skip to content

2301 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jan 2, 2019

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC2301
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,014
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,500
85%
Improvement Value:$91,400
15%
Total Assessment$608,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,728+5.2%
2024$14,948+3.5%
2023$14,443+1.3%
2022$14,260+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 17357, Page 1742Recorded1/15/2019

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 4844, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1969